Autor:
• sobota, Luty 20th, 2021

inbound7458331559202965652

Mamy okres zimowy zawodnicy przygotowują się do rundy wiosennej,solidnie przepracowali obóz przygotowawczy.
Nad czym w tym okresie zimowym pracuje sekretarz klubu?

Praca sekretarza Klubu w okresie zimowym jest intensywna. Polega ona przede wszystkim na poszukiwaniu funduszy dla Akademii, dzięki którym przez cały rok będziemy mogli funkcjonować i realizować nasze cele statutowe. Przede wszystkim jest to pisanie ofert konkursowych oraz uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach dzięki, którym możliwe będzie pozyskiwanie funduszy np. z Unii Europejskiej, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego, Fundacji, Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu, Urzędu Miasta i Gminy Nowy Tomyśl. Praca ukierunkowana jest również na planowanie zarówno rundy wiosennej sezonu 2020/2021, jak i też rundy jesiennej sezonu 2021/2022.

Mam tu na myśli przede wszystkim ułożenie terminarza rozgrywek drużyny seniorów oraz siedmiu grup młodzieżowych sekcji piłki nożnej, a także zapewnienie właściwego funkcjonowania żeńskiej drużyny sekcji piłki ręcznej, która w 2021 roku przygotowywać się będzie do historycznego udziału w rozgrywkach ligowych. Na względzie trzeba mieć tutaj dostępność boiska na stadionie miejskim, z którego oprócz drużyny seniorów i trzech drużyn młodzieżowych, również korzystają drużyny seniorskie TS 05 Nowy Tomyśl i SAM Jastrzębsko Stare. Dobra współpraca z tymi klubami prowadzi do wspólnego, harmonijnego ułożenia terminarza, tak aby mecze oraz treningi nie nakładały się na siebie. Nie jest to łatwa sprawa, tym bardziej, że na stadionie miejskim odbywają się również inne imprezy sportowe organizowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowym Tomyślu, nowotomyskie szkoły, ćwiczenia strażaków, policjantów itp. Największym problemem dla nowotomyskiej piłki nożnej jest jednak organizacja na stadionie miejskim Jarmarku Chmielo – Wikliniarskiego. Uważam, że taka impreza nie powinna odbywać się na stadionie, chociażby dlatego, że dochodzi do zdewastowania murawy, która następnie przez półtora miesiąca wyłączona jest z użytkowania (zakaz organizacji treningów oraz meczów mistrzowskich) przez co nowotomyskie kluby musza rozgrywać mecze wyjazdowe, a renowacja murawy prowadzona przez specjalistyczną firmę pochłania duże koszta, które pokrywane są z naszych podatków. W okresie tym planuje również terminarz meczów oraz turniejów ligowych dla pozostałych drużyn młodzieżowych na kompleksie boisk Orlik. Moja praca w tym okresie ukierunkowana jest, również na współpracę z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, jak i też Wielkopolskim Związkiem Piłki Nożnej. Często przeprowadzam transfery zarówno do klubu, jak i też z klubu. Czasami bywa, ze są to transfery międzynarodowe, co wiążę się ze znajomością międzynarodowego prawa piłkarskiego. Pomimo, że mamy dopiero luty to już skupiamy się na organizacji obozu letniego. Na dzień dzisiejszy przeglądam różnego rodzaju oferty i szukam najciekawszej, a zarazem najlepiej dostosowanej do naszych potrzeb. NAP Polonia Nowy Tomyśl od kilku lat prowadzi międzynarodową współprace z klubami partnerskimi z Niemiec i Ukrainy. Praca Zarządu, jak i też sekretarza ukierunkowana jest na ciągłe utrzymywanie kontaktów z naszymi zagranicznymi przyjaciółmi w celu wspólnej organizacji różnych sportowych projektów. Przez cały ten czas pozostaje również do dyspozycji Zarządu, trenerów, zawodników oraz ich rodziców. Organizuje co sześć miesięcy obowiązkowe badania sportowe wszystkich naszych zawodników. Do pracy sekretarza klubu należy wiele obowiązków, których na pierwszy rzut oka nie widać.

Czy możesz uchylić rąbka tajemnicy…
Plany,cele oczekiwania. Co czeka klub w 2021?

Rok 2021 z pewnością będzie najtrudniejszym w naszej historii. Zespół seniorów po rundzie jesiennej jest liderem rozgrywek A-klasy i chcielibyśmy, aby wywalczył awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Jest ku temu szansa, ponieważ dysponujemy bardzo dobrym potencjałem zawodniczym oraz trenerskim, jednakże przeciwnicy też wzmacniają się i chcą walczyć o awans. Liga z pewnością będzie trudna i bardzo ciekawa. Sądzę , że do ostatniej kolejki 4-5 zespołów będzie liczyło się w walce o awans. Jeśli chodzi o rozgrywki młodzieżowe sekcji piłki nożnej z pewnością będziemy chcieli zwrócić szczególną uwagę na nabór nowych zawodników. Nasze zespoły w ostatnich latach systematycznie rozwijają się, podnoszą swoje umiejętności. Coraz więcej mamy awansów do drugiej, czy też pierwszej ligi, dzięki czemu rywalizujemy z najlepszymi zespołami naszego województwa. Przykładem jest tutaj choćby rocznik 2010. Planujemy rozwój sekcji piłki ręcznej kobiet. Jesienią 2021 roku nasze dziewczęta wezmą udział w historycznym, bo debiutanckim sezonie rozgrywek. Chcielibyśmy utworzyć nowe, młodsze grupy, aby w przyszłości stworzyć zespół seniorek. Cały 2021 rok będzie dla NAP Polonii Nowy Tomyśl niezmiernie trudny. Będzie on czasem przygotowań do obchodów w 2022 roku 100-lecia nowotomyskiej piłki nożnej.

W ostatnim czasie NAP POLONIA ma sporo problemów z Burmistrzem…
Od niskiej dotacji na rok 2020 poprzez próbę „wyrzucenia” z pomieszczeń zajmowanych przez klub ….
Jak to oceniasz?

Jest to bardzo trudna i dziwna sytuacja. Trudno jest mi ją zrozumieć. Nie potrafię wytłumaczyć sobie, rodzicom , zawodnikom oraz znajomym postępowania Burmistrza. NAP Polonia Nowy Tomyśl promuje Gminę Nowy Tomyśl nie tylko na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ale także poza jej granicami (Niemcy i Ukraina). Przynosi chlubę i osławia naszą mała ojczyznę. Na początku swojej pierwszej kadencji Burmistrz Nowego Tomyśla postanowił wrzucić NAP Polonię z pomieszczeń zajmowanych w pawilonie sportowym. Pomieszczenia te przeznaczył dla nowo powstałego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W ramach zadość uczynienia przekazał klubowi nowe pomieszczenia mieszczące się w kompleksie budynku byłego Hotelu Kaniewski. Zarząd klubu w 2016 roku wyremontował pomieszczenia i zaprosił do nich Burmistrza wraz z jego zastępcami, ówczesnego Starostę Nowotomyskiego i jego zastępcę oraz Dyrektora OSiR w Nowym Tomyślu. Wówczas z ust Burmistrza padły słowa zapewniające o przekazaniu pomieszczeń Zarządowi w użytkowanie na wiele lat, jednakże w kwietniu 2020 roku wraz z końcem umowy dzierżawy Burmistrz postanowił za pośrednictwem Pani Prezes ….. umowy nie przedłużać na kolejny okres. Wcześniej jednak nie miał zastrzeżeń do funkcjonowania naszego klubu. Pod koniec swojej pierwszej kadencji Burmistrz kilkukrotnie zwracała się do Zarządu NAP z prośbą o pomoc w organizacji równych przedsięwzięć sportowych np. organizacji turniejów piłkarskich dla zaproszonego z niemieckiej Gminy Biesenthal klubu piłkarskiego. Nigdy nie odmawialiśmy pomocy oraz współpracy. Niestety po ponownym wyborze Pana W. Hibnera na urząd Burmistrza Nowego Tomyśla wszystko się zmieniło. Dotacja w 2020 roku została zmniejszona z 35 500,00 zł (w 2019 roku) na 7 000,00 zł. Postanowiono usunąć klub z zajmowanych dotychczas pomieszczeń. Burmistrz postanowił „założyć” klubowi sprawę w sądzie. Podpisanie umowy do wspomnianej dotacji zostało wstrzymane, ponieważ nie opuściliśmy zajmowanych dotychczas pomieszczeń. Takie postępowanie było złamaniem prawa przez Burmistrza i musieli interweniować klubowi prawnicy. W końcu, 3 grudnia Burmistrz podpisał umowę z NAP Polonią, wspomniane 7 000,00 zł na konto klubu przelano w połowie grudnia, które było trzeba wydać do 31 grudnia. W lutym 2021 roku ogłoszono konkurs ofert na realizację zadań z zakresu rozwoju sportu w Gminie Nowy Tomyśl. Burmistrz w konkursie tym wprowadził zapisy wykluczające NAP Polonię Nowy Tomyśl z możliwości przystąpienia do konkursu i uzyskania dofinansowania. Moim zdaniem są to działania mające na celu złamanie Zarządu NAP, wprowadzenie rozłamu w klubie oraz skłócenie rodziców zawodników z Zarządem. Klub przetrwa ten impas i będzie dalej funkcjonował , a nawet rozwijał się, ponieważ środowisko NAP Polonii Nowy Tomyśl jest zjednoczone, a tym samym bardzo silne i zdeterminowane. Takie działania ze strony Pana Burmistrza niczemu dobremu nie służą. Nikt na tym nie zyska, a obie strony stracą. NAP Polonia będzie się rozwijała , ale znaczne wolniej, a Pan Burmistrz będzie tracił w oczach swych wyborców, co z pewnością odbije się przy kolejnych wyborach. Niestety Burmistrz w całej tej sprawie pomija najważniejsze osoby, czyli zawodników NAP Polonii Nowy Tomyśl (ok. 90% to dzieci i młodzież). Nie przyznając klubowi dotacji, wzywając do opuszczenia zajmowanych pomieszczeń biurowych i magazynowych, gdzie mamy zmagazynowany sprzęt sportowy działa na krzywdę tych, którym powinien najwięcej pomagać, czyli dzieci.

Zawodnicy NAP POLONIA przed wybuchem pandemii uczestniczyli w turniejach zagranicznych reprezentując i promując Gminę Nowy Tomyśl …
Czy klub zamierza powrócić do współpracy z zagranicznymi klubami i dalej promować Gminę której Burmistrz próbuje doprowadzić do upadku klubu?

Gmina to ogól społeczeństwa zamieszkujący określony obszar. NAP Polonia Nowy Tomyśl zawsze będzie reprezentowała Gminę Nowy Tomyśl. Burmistrz, to nie Gmina. Burmistrzem się bywa przez określoną ilość kadencji. Prędzej, czy później Gmina Nowy Tomyśl będzie miała nowego włodarza, a to jak zostanie zapamiętany obecny zależy tylko i wyłącznie do niego i jego poczynań. W działaniach obecnego włodarza zauważyłem pewną prawidłowość, mniej więcej, co 6 miesięcy dochodzi w naszej Gminie do głośnych incydentów np. sytuacja z Panią Ceglecką, Pania Pajchrowską, Panem Polańskim, nowotomyskimi plecionkarzami, klubem piłkarskim LKS Borusja Boruja Kościelna itp. Może w tym roku sprawa z NAP Polonią wygaśnie i będziemy świadkami incydentu. Jeśli chodzi o międzynarodową współprace z naszymi partnerami z Niemiec i Ukrainy to jesteśmy w ciągłym kontakcie. Pandemia uniemożliwiła nam wyjazdy na turnieje do Niemiec i na Ukrainę oraz rewizyty w Nowym Tomyślu. Jak tylko uda się wygrać z pandemią, wówczas powrócimy do wspólnych wyjazdów. Już dziś z naszymi przyjaciółmi z zagranicy mamy w planach organizacje kilku dużych przedsięwzięć, jednakże największym problemem jest obowiązująca pandemia.

Kiedy i w jaki sposób rozpoczęła sie Twoja przygoda ze sportem?

Moja przygoda ze sportem zaczęła się od najmłodszych lat. Jak tylko pamiętam, zawsze ciągnęło mnie do jakieś aktywności fizycznej. Najbardziej do piłki nożnej. Swoją pasją zaraziłem najpierw moją najbliższą rodzinę, z czasem znajomych itd. Jak tylko pamiętam zawsze miałem plan na swoje życie. Chciałem być trenerem piłki nożnej i nauczycielem wychowania fizycznego. I tak się stało. W 2009 roku ukończyłem z wyróżnieniem studia na Akademii Wychowania Fizycznego ze specjalizacją trenera II klasy piłki nożnej. W między czasie napisałem dwie publikacje naukowe o tematyce piłkarskiej. W dniu zdania ostatniego egzaminu (26 stycznia 2009 roku) podjąłem prace w drużynie III ligowych seniorów MKS Polonii Nowy Tomyśl, jako kierownik. Po dwóch tygodniach otrzymałem propozycję objęcia zespołu juniorów starszych, a po miesiącu dodatkowo jeszcze zespół Żaków z rocznika 1998-99, z którym odniosłem wiele sukcesów.

Prowadzisz intensywny tryb życia, praca zawodowa w szkole, praca trenerska w klubach, obowiazki sekretarza w NAP  POLONIA…
Jak łączysz ze sobą tyle obowiązków?

Połączenie tego wszystkiego to nie lada wyzwanie. Przy dobrej organizacji wszystko można ze sobą pogodzić, choć czasem nie jest to łatwe i często zarywam nocki. Taki tryb życia obarczony jest dużym stresem nad którym trzeba zapanować, to także ciągłe ustępstwa, konieczność zawierania kompromisów pomiędzy chęciami, a koniecznością. Najwięcej na tym wszystkim tracą moi najbliżsi, ale zyskują szkoły, kluby i drużyny, które prowadzę. Najbliższym poświęcam znacznie mniej czasu niż bym chciał, jednakże już się do tego przyzwyczaili i rozumieją mojego bzika.

Jesteś w klubie od ponad 9 lat …
Jak oceniasz czas który dotychczas spedzileś w klubie NAP POLONIA?

Czas ten bardzo szybko minął. Doskonale pamiętam rozmowy dotyczące tworzenia struktur klubu i systemu szkolenia. Od samego początku odpowiadałem za stworzenie systemu szkolenia, jego ewaluację i rozwój strony sportowej w klubie. Wciąż było coś do zrobienia, poprawy, ulepszenia, aby klub mógł stale rozwijać się, a nie stać w miejscu. Z perspektywy czasu musze stwierdzić, że były to wspaniałe lata. Pamiętam, jak trudno było przekonać kogokolwiek do piłki nożnej w 2012 roku po głośnym upadku MKS Polonii Nowy Tomyśl. Przez cały czas musieliśmy udowadniać, że tworzymy klub oparty na nowych zasadach funkcjonowania, gdzie priorytetem jest praca z dziećmi i stworzenie w przyszłości zespołu seniorów z własnych wychowanków. Po 4 latach wytężonej pracy Zarządu, trenerów, rodziców i zawodników udało się to osiągnąć. Mało kto dziś pamięta okoliczności upadku MKS Polonii i ogólnej niechęci społeczeństwa Nowego Tomyśla do piłki nożnej. Przez te wszystkie lata cały czas rozwijałem się także jako trener i osoba współzarządzająca klubem. Te 9 lat wiele mnie nauczyło i zmieniło. Ocena tych lat może być tylko pozytywna.

 Jakie są największe osiągnięcia NAP POLONIA?
Największym osiągnięciem NAP Polonii Nowy Tomyśl jest odbudowa piłki nożnej po jej głośnym upadku w 2012 roku. Stworzenie struktur nowego klubu, dobrze funkcjonującego w środowisku piłkarskim, który rozpoznawalny jest w strukturach Polskiego Związku Piłki Nożnej, a jego siłą są wychowankowie i cała jego społeczność.

Dziękuje za rozmowe i poświęcony czas źycze samych zwycięstw i sukcesów w nadchodzącej rundzie wiosennej.

Dziękuje bardzo.

Kategoria: Aktualności
Zostaw komantarz