Kim jesteśmy

Nowotomyska Akademia Piłkarska – Polonia Nowy Tomyśl jest klubem sportowym, prowadzącym treningi piłki nożnej chłopców i dziewcząt (począwszy od rocznika 2016 aż po drużynę seniorów) oraz piłki ręcznej dziewcząt (od rocznika 2013 do rocznika 2004). Nabór trwa cały rok, tzn. można do nas dołączyć w każdej chwili, bez względu na poziom umiejętności.

Historia

NAP Polonia Nowy Tomyśl jest kontynuatorem tradycji najstarszego nowotomyskiego klubu sportowego Huragan, który powstał w 1922 roku, a od 1932 roku działał pod nazwą Polonia. W sezonie 2010/2011 Polonia brała udział w rozgrywkach II ligi, jednak z powodu braku sponsora wycofała drużynę po 27 kolejce. Po zakończeniu sezonu 2011/2012 Polonia wycofała drużynę z rozgrywek.

Chęć kultywowania piłkarskich tradycji okazała się ważna i bliska sercu wielu Nowotomyślan, łącznie z ówczesnymi Radnymi Rady Miejskiej. Rolę kontynuatora powierzono Piotrowi Kosteckiemu, który w lipcu 2012 stanął na czele NAP Polonii i do dnia dzisiejszego, nieprzerwanie pełni funkcję Prezesa Zarządu. Śmiała wizja, pasja, zaangażowanie, konsekwencja i skuteczność w działaniu, wysokie kompetencje trenerów, przychylność samorządu i lokalnej społeczności, pozwoliły wskrzesić nowotomyską piłkę nożną. W 2012 roku uruchomiono nabór i utworzono drużyny młodzieżowe. W gronie trenerów znaleźli się Dawid Kaniewski oraz Grzegorz Raczkowiak. Obaj do dziś, nieprzerwanie prowadzą drużyny NAP Polonii oraz zasiadają w Zarządzie klubu.

Dynamiczny napływ nowych podopiecznych w różnym wieku, zaowocował tworzeniem kolejnych drużyn. Po niespełna 4 latach intensywnych treningów reaktywowano drużynę seniorską. Wysoki poziom wyszkolenia spotkał się z uznaniem Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, który zezwolił na start drużyny od razu w klasie A.

Teraźniejszość

Aktualnie NAP Polonia Nowy Tomyśl prowadzi 2 sekcje: piłki nożnej i piłki ręcznej. W skład sekcji piłki nożnej wchodzi 6 drużyn młodzieżowych (chłopców i dziewcząt, począwszy od rocznika 2016) i 1 drużyna seniorska. W skład sekcji piłki ręcznej wchodzą 3 zespoły szczypiornistek (dziewczęta z roczników 2004-2005, 2006-2007 i 2008-2009). Niebawem powstaną kolejne grupy młodych szczypiornistek, z roczników 2012-2013 i 2010-2011.

Wielu wychowanków sekcji piłki nożnej, ze względu na swoje nieprzeciętne umiejętności piłkarskie zostało wytransferowanych do zespołów zaplecza Ekstraklasy oraz zespołów słynących z bardzo dobrej pracy z młodzieżą, np. Pogoń Szczecin, Zawisza Bydgoszcz, MKS Błękitni Wronki.

Od maja 2021 NAP Polonia Nowy Tomyśl jest klubem partnerskim WARTY POZNAŃ.

Oprócz regularnych treningów, NAP Polonia Nowy Tomyśl organizuje obozy kondycyjno-kształtujące, bierze udział w sparingach, turniejach oraz w rozgrywkach ligowych. Swoim podopiecznym klub zapewnia sprzęt sportowy, w tym piłki, dresy oraz stroje meczowe – w ramach składki, tj. BEZ opłat dodatkowych. Ponadto, przy współpracy z partnerem medycznym – Rehasport Clinic, 2 razy w roku organizuje badania lekarskie, weryfikujące zdolność zawodnika do uprawiania wybranej dyscypliny sportu: piłki nożnej lub piłki ręcznej.

Obok przygotowania motorycznego, umiejętności w zakresie techniki indywidualnej i taktyki drużynowej, duży nacisk kładziemy na umacnianie prawidłowych postaw i dobrych relacji w zespole. FAIR PLAY, balans między pewnością siebie, a pokorą, rywalizacją, a współpracą, odwaga, wiara we własne siły, a także sumienność, odpowiedzialność, lojalność, szacunek to umiejętności społeczne, które procentują nie tylko na boisku. Zależy nam na tym, aby to, co przekazujemy naszym wychowankom na treningach, towarzyszyło im na co dzień, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji.

 

STATUT NAP Polonia Nowy Tomyśl